Tiivisteet mittojen mukaan suoraan Lapualta

Tiivisteet-artikkelikuva

Vuorenmaan tiivistevalikoima on laajentunut mittatilaustiivisteillä. Pystymme valmistamaan CNC-koneistamalla tiivisteet eri kumi- ja muovilaaduista Lapualla.

Hydrauliikka- ja pneumatiikkatiivisteitä erikoisilla mitoilla

Mittatilaustiivisteet soveltuvat kohteisiin, joissa käytetään erikoismitallisia tiivisteitä.  Kun standarditiivisteiden valikoimasta ei löydy sopivaa, voidaan sorvaamalla valmistaa asiakkaan tarpeita vastaava. Yleisimmät valmistamamme tiivisteet ovat hydrauliikka- ja pneumatiikkatiivisteitä maansiirto- ja metsäkoneisiin sekä teollisuuden eri toimialoille. Useimmiten kohteena on maailmalta kotoisin oleva kalusto, johon tuumamittaiset ja erikoiset tiivisteet on tilattava matkan ja pitkien toimitusaikojen päästä.

Mittatilaustiivisteitä valmistetaan eri kumi- ja muovilaaduista. Sekä pehmeistä raaka-aineista, kuten teknisestä kumista ja polyuretaanista että kovemmista muovimateriaaleista, kuten pom-muovista. Raaka-ainevalikoimasta löytyy myös eri lämpötiloihin sopivat vaihtoehdot sekä muun muassa elintarvikekäyttöön soveltuvat materiaalit.

Räätälöidyt tiivisteprofiilit CNC-koneistamalla

Tiivistesorvilla voidaan valmistaa halkaisijaltaan 5–250 mm tiivisteet. Saatavilla on yli 650 erilaista valmista tiivisteprofiilia ja mahdollisuus myös räätälöidä asiakkaan oma custom-profiili. Asiakkaalta mittatilaustiivisteen valmistamiseen riittää ns. kovat mitat tiivisteen käyttökohteesta, kuten hydraulisylinterin varren ja pesän mitat. Tiivisteiden lisäksi CNC-koneistamalla voidaan valmistaa myös muita rengasmaisia osia, kuten suuttimia, ohjainrenkaita ja -rullia sekä holkkeja.

Notkea tuotanto ja nopeat toimitukset

Mittatilaustiiviste on nopeasti saatavilla oleva vaihtoehto. Tehokas ja nopea valmistusprosessimme sekä hyvä varasto tarvittavia raaka-ainemateriaaleja takaa asiakkaalle nopean saatavuuden erikoismitallisiin osiin. Valmistamme tiivisteet CNC-koneistamalla Lapualla ja toimitamme tuotteet suoraan asiakkaalle jopa seuraavaksi päiväksi.

Ota yhteyttä

Marko Haapala
Tuoteryhmäpäällikkö, tiivisteet
044 342 0205
Lisää aiheesta
,

Ajankohtaista

Tapahtumat
5.5.2025
Kärkikumppanit -kiertue saapuu kuudelle paikkakunnalle ympäri Suomea
Tapahtumat
16.4.2025
Avajaiset Tampereen toimipisteellä 30.4.2025
Uutinen
11.4.2025
Haemme ostajaa Lapuan toimipisteeseen

Tilaa uutiskirje

Tilaamalla uutiskirjeemme saat muutaman kerran vuodessa uusimmat kuulumiset tuoteryhmistä ja muista ajankohtaisista aiheista suoraan sähköpostiisi.